ՀԱՐՍՏԱՑՐՈՒ ԳԻՏԵԼԻՔՆԵՐԻԴ ՊԱՇԱՐԸ
Ակտիվացրու «Իմ+»-ը գերազանց գնահատականներ ստանալու համար
Ստեղծեք Ձեր ուսումնական ծրագիրը «ԻմԴպրոց» կայքում
Ստացեք հաշվետվություն Ձեր ուսումնական ծրագիր արդյունավետության վերաբերյալ
Օգտագործեք Ձեր առաջադրանքները ստուգողական աշխատանքներում

Առաջադրանքի/խնդրի պայմանը

7Մ.
Շուկայում վաճառում էին տանձ և խնձոր: Տանձ վաճառվել էր 14 կգ-ով ավելի, քան խնձոր:
 
Գտիր, թե որքա՞ն գումարով էր վաճառվել ամբողջ միրգը, եթե հայտնի է, որ տանձերի զանգվածի հարաբերությունը խնձորների զանգվածին հավասար է 17:16-ի և տանձի \(1\) կգ-ն արժե 260 դրամ, իսկ խնձորինը՝ 280 դրամ:
 
Ստուգիր լուծման միջանկյալ պատասխանները:
 
Վաճառված տանձերի զանգվածը՝  կգ:
 
Վաճառված խնձորների զանգվածը՝  կգ:
 
Պատասխան՝
  
Ամբողջ միրգը վաճառվեց  դրամով: